Dotace pro podnikatele v rámci programu COVID II

Chcete pomoci s úvěrem pro podnikatele? Obraťte se na nás (zdroj: pixabay.com).

Od 1. dubna připravuje Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) další vlnu podpory pro podnikatele zasažené koronavirem. V následujícím článku se dočtete, kdo na dotace dosáhne, jak funguje a v jakých částkách. Věřím, že vám to aspoň trochu pomůže.

Pro koho je dotace určená

Program budou moci využít tzv. malí a střední podnikatelé. Doporučení 2003/361/ES ze dne 6. května 2003 jde definuje jako zaměstnavatele s méně jak 250 zaměstnanci, jejichž aktiva (majetek) nepřesahují korunový ekvivalent 43 mil. EUR nebo obrat/příjmy nepřesahující korunový ekvivalent 50 mil. EUR.

Za malého podnikatele definuje Doporučení jako zaměstnavatele s méně jak 50 zaměstnanci, jejichž aktiva (majetek), nebo obrat (příjmy) nepřesahují korunový ekvivalent 10 mil. EUR.

Forma dotace

Jedná se o dvě formy podpory, zárukuúhradu části úroků. Záruku bude poskytovat ČMZRB, která bude ručit za bankovní úvěry v rozmezí 10 000 Kč – 15 000 000 Kč.

Bankovní úvěr bude záruka krýt asi do 80 %, zbytek tedy budou na podnikatelích. Také se bude moc stát, že na zbývajících 20 % nebude třeba žádné zajištění, ale to se bude odvíjet od jeho výše.

Záruka bude pravděpodobně na dobu tří let. Vedle toho budou moci čerpat na úhradu úroků1 000 000 Kč.

Na jaký typ úvěru půjde dotace

Dotace se bude vztahovat na provozní úvěry poskytnuté bankami (na jejich seznamu se nyní pracuje, protože dle vyjádření jednotlivých bank nyní probíhají jednání ohledně uzavíraní smluv mezi bankami a ČMZRB) sloužící ke krytí mezd, nájmů, energií, faktur za zboží a služby, materiál, zásoby apod.

Jaký postupovat

Jak říká moje máma: „kdo je připraven, není překvapen“, proto doporučuji:

  • Spočítejte si, jak vysoký úvěr budete potřebovat? Nezapomeňte, že účelem této dotace jsou provozní náklady.
  • Pomůžeme vám vybrat úvěr s nejlepšími podmínkami u banka, která zároveň bude zapojená do programu COVID II.
  • V okamžiku otevření dotačního programu vám pomůžeme s administrativou dotací.

Jestli chcete být pravidelně informování o přípravách dotace stačí nám poslat svůj mail přes níže uvedený formulář. Do něj uveďte heslo COVID II.   

Volejme si, potkejme se. Nezávazně.

Tomáš Janeček

hypoteční specialista s 20 lety zkušeností