Poslední šance! Získejte bonus 2 500 Kč ke své hypotéce.

Hypotéka na byt

aktuálně nejnižší úrok za 4,79 % p. a.

Hypotéka na byt a její parametry

Pokud vás již nebaví platit nájem, nemáte našetřenou potřebnou částku a chcete bydlet ve vlastním, je pro vás řešením právě hypotéka na byt.

Tento úvěr je vždy zajištěný nemovitostí (kupovanou, nebo i jinou) se splatností až 40 let. Hypotékou na byt můžete řešit nejen vlastní bydlení, ale také svých dětí, nebo rodičů.

Pokud je vám více jak 36 let, dostanete hypotéku maximálně 80 % hypotéku, přičemž jeho výše vychází z odhadu.

Všichni do 36 let pak mohou získat až 95% hypotéku. Absolutní výše může být metodicky omezená, ale najdeme vám banku poskytující hypotéku na byt zcela bez omezení.

Hypotéka na byt je dnes nejčastěji poskytovaná s fixním úrokem. Je možné ji získat i s tzv. floatem, plovoucí sazbou, ta ale není tak obvyklá. 

Hypotéku na byt můžete v rámci koupě čerpat až 1 rok. Pokud jej pořizujete v rámci developerského projektu až 2 roky a u předschválené hypotéky až 3 roky.

Typy hypoték na byt

Hypotéka na investiční byt

Většinou jde byt k pronájmu koupit jako byt pro vlastní bydlení. Pokud to jde, vřele to doporučujeme, protože hypotéky na investiční byty mají horší parametry co do LTV a úroků. Jestliže vlastníte byt a chcete druhý není problém jej koupit jako bydlení. Můžete tak řešit třeba bydlení svých dětí.

Hypotéka na byt a rekonstrukci

S koupí bytu si můžete naplánovat také jeho rekonstrukci. Banka stanoví dvě úrovně odhadní hodnoty; před a po rekonstrukci. Odhadu před rekonstrukcí s použije pro účel koupě. Nejprve vyčerpáte hypotéku na koupi a až budete zapsaní jako majitelé v katastru banka poskytne druhou část na rekonstrukci.

Hypotéka na byt v dražbě

Koupě bytu v rámci dražby je specifická tím, že neznáte konečnou částku příklepu. Dále pak nelze dát do zástavy vydraženou nemovitost. Z toho plyne, že než se pustíte do pořízení bytu touto cestou je třeba mít vhodnou zástavu. Pokud jinou zástavu nemáte lze využít na koupi předhypotéku.  

Spočítejte si hypotéku na byt

Jak se vyřizuje hypotéka na byt

1. Nezávazná schůzka

Na první schůzce s vámi probereme možnosti financování koupě byt, jaké podklady budou potřeba a spočítáme na co dosáhnete. To vše online. 

2. Výběr nejlepší hypotéky

Porovnáme všechny banky, od nás dostanete VIP sazby, slevy a BONUSY. Upozorníme na všechny klady a zápory. Nikam nemusíte chodit. 

3. Rychlý scoring

Abyste mohli v klidu podepsat rezervační smlouvu, prověříme u vybrané banky registry. Je to zdarma a výsledek budete vědět nejpozději druhý den. 

4. Naše papírování

Zajistíme odhad zdarma, vše dáme dohromady a posíláme hypotéku na byt do schválení. Papírování vás nebude obtěžovat. 

5. Čerpání a vše okolo

Připravíme vše potřebné a čerpání proběhne jak po másle. Zajistíme nejen pojištění majetku, ale také vaše. Vše bude tip ťop.

6. Refinancování v pravý čas

Jsme stále s vámi. Průběžně sledujeme trh a v pravou chvíli vám doporučíme refinancování. 

Proč řešit hypotéku na byt s námi?

Jsme nezávislí

Dostanete kompletní porovnání všech bank se všemi poplatky, pojištěními, odhady apod. RPSN počítáme, tak jak se má.

A extrémně rychlí

Než řeknete švec máte perfektní porovnání hypoték na koupi bytu v mailu. A vyřízení je také rychlostí blesku

Mluvíme srozumitelně

Vše vám vysvětlíme. A bude-li třeba, znova a znova. Není problém. Je třeba, abyste věděli do čeho jdete.

100 % je standard

Chyby neděláme, navíc si pohlídáme všechny okolo, aby váš záměr klapnul na první dobrou. Problémy řešíme zavčas.

Umíme, co druzí ani netuší

Vyřešíme také nestandardní případy. Máme bohatou praxi, takže je málo věcí, co jsme neviděli a nezažili.

Jsme finanční buldoci

Vždy stojíme na vaší straně a za vás se porveme s jakoukoliv bankou. Pohlídáme si všechna nebezpeční. Nic nám neunikne.

Hypotéka na byt a nejčastější dotazy

Můžeme spojit koupi bytu s rekonstrukcí?

Ano, pouze je třeba pamatovat na to, že hypotéka bude mít dva účely; koupi a rekonstrukci. To má vliv především na čerpání, kdy banka nejprve uvolní peníze na úhradu kupní ceny bytu a po zápisu vlastnictví do katastru uvolní druhou část hypotéky na rekonstrukci. 

Můžu si nechat schválit hypotéku dnes aniž bych měl vybraný byt?

Ano, pro tyto účely slouží tzv. předschválená hypotéka, kdy vám banka schválí úvěrový rámec, splatnost, úrok vč. fixace. Vy máte 3 roky na hledání vhodné nemovitosti. Některé banky umí předschválenou hypotéku i jako 90 LTV, některé pouze 80 LTV. U předschválené hypotéky se zkracuje celková doba splácení o 3 roky.

Co když kupujeme byt na kterém je hypotéka?

Nevadí. Jde o běžnou situaci, kdy se z vaší hypotéky na byt uhradí zůstatek majitelovi hypotéky a zbytek mu půjde na jeho účet. Následně budeme muset doložit výmaz předchozího zástavního práva.

Jak koupit byt v dražbě?

Koupě bytu v rámci dražby, nebo od insolvenčního správce je běžným účelem, akorát je třeba pamatovat na to, že nejde tento byt dát do zástavy. Alespoň ne v okamžiku koupě. Exekutor ani insolvenční správce nám nepodepíší zástavní smlouvu. Nevadí. Kupní cenu uhradíme z tzv. předhypotéky, tedy dočasně nezajištěného úvěru, který slouží k překlenutí doby mezi úhradou a zápisem vlastnictví do katastru. Jakmile budete vlastníky splatí se předhypotéka řádnou hypotékou a vy splácíte hypotéku. Oba úvěry (předhypotéka a hypotéka) se vyřídí v jeden okamžik, ale splácí se postupně. U předhypotéky pouze úrok, řádná hypotéka pak klasicky, anuitní splátkou. 

Kupujeme byt od obce, která nechce podepsat zástavní smlouvy

Opět jde o běžnou situaci, kterou umíme vyřešit předhypotékou. Tou se uhradí kupní cena a jakmile je byt zapsaný v katastru splatíte předhypotéku řádnou hypotékou. Oba úvěry vyřídíme současně, ovšem platí se postupně. Z předhypotéky platíte jen úrok, samotný úvěr se splatí klasickou hypotékou, kde již platíte dobře známou anuitní splátku.

Hypotéka na byt a daňové odpočty

Zaplacené úroky u hypotéky na byt si můžete  odečíst od základu daně až do výše 150 000 Kč ročně. Tato částka zahrnuje všechny úvěry. Potvrzení o zaplacených úrocích banky rozesílají začátkem ledna. Nezapomeňte jej doložit k ročnímu zúčtování do 15. 2. Pomůže vám s tím mzdová účetní.

Nejčtenější články na téma hypotéka na byt

Nenechte se vyvést z míry, to, co se zde dočtete o hypotéce na byt, můžete směle použít i... Více
Plánujete hypotéku na byt v osobním vlastnictví? Přečtěte si podrobný návod, jak... Více
Jste Slovenka, Slovák, Slováci pracující a žijící v ČR a chcete hypotéku na byt? Banky... Více

Volejme si, potkejme se. Nezávazně.