Poslední šance! Získejte bonus 2 500 Kč ke své hypotéce.

Hypotéka na družstevní byt

aktuálně nejnižší úrok za 4,60 % p. a.

Specifika družstevního bytu

Družstevní byty jsou dnes hojně rozšířené a jde o alternativu k bytům v osobním vlastnictví

Rozdíl především spočívá v tom, že u družstevního bytu je vlastníkem bytové družstvo a vy jste v nájmu. U bytu v osobním vlastnictví jste vlastníkem vy

I když družstevní byt vlastní bytové družstvo a vy jste v nájmu, tak máte garantovaný převod do osobního vlastnictví. Většinou to bývá spojené s doplacením úvěru na jeho pořízení, nebo výstavbu.

 Podmínkou převodu je, aby tato možnost byla zakotvená ve stanových bytového družstva. Jsou případy, kdy si družstevníci odsouhlasili, že se družstevní byty nebudou převádět do osobního vlastnictví.

 Než koupíte družstevní byt na hypotéku prostudujte si stanovy družstva. Vždy je najdete na webu bytového družstva, nebo na webu justice. Rádi vám s tím pomůžeme.

Parametry hypotéky na družstevní byt

Výše

Hypotéku na byt můžete dostat standardně do 80 % výše odhadu. Pokud jste mladší 36 let, pak až do 95 %

Splatnost

Splatnost hypotéky na družstevní byt může být až 40 let. Jste-li starší 40 let natáhneme splatnost až do 75 let věku.

Čerpání

Hypotéku na družstevní byt můžete v rámci koupě čerpat 1 rok. Pokud by se jednalo o developerský projekt až 2 roky.

Spočítejte si hypotéku na družstevní byt

Jak můžete financovat družstevní byt

Hypotéka

Pokud můžete dát do zástavy jinou, než kupovanou nemovitost, pak lze vzít na koupi družstevního bytu hypotéku prakticky u jakékoliv banky. Výše hypotéky je odvislá pouze od zástavní hodnoty a vaší bonity. Na družstevní byt můžete získat až 90 % hypotéku se splatností až 30 let.

Předhypotéka

Jedná se o tzv. dočasně nezajištěný úvěr, když nemáte jinou nemovitost do zástavy. Následně je podmínkou je, aby vám družstvo převedlo byt do osobního vlastnictví a to nejpozději do 12 měsíců. Po tu dobu platíte jen úrok. Až je byt zapsaný na vás splatíte předhypotéku řádnou hypotékou. 

Překlenovací úvěr

Stavební spořitelny mají speciálně vyvinutý typ úvěru určený právě na koupi družstevních bytů. Většinou se jedná o nezajištěné úvěry, kde nepotřebujete žádné vlastní zdroje. Výši úvěru mají stavební spořitelny omezenou metodicky a jde tak na jednu smlouvu čerpat např. max. 3 500 000 Kč.

Hypotéka na družstevní byt krok za krokem

1. Proberme to nezávazně

Nabízíme online, nebo osobní schůzku, kde v klidu můžeme probrat všechny možnosti financování (hypotéka, dočasně nezajištěný úvěr, úvěr ze stavebního spoření), co všechno k vyřízení budeme potřebovat, propočítat na jakou hypotéku dosáhnete a na co si dát pozor.

2. Výběr nejlepšího řešení

Připravíme vám detailní a srozumitelní porovnání všech bank včetně VIP sazeb, případně zvýhodněných sazeb v rámci developerských projektů. U každé banky uvidíte kompletní poplatky, cenu pojištění a za odhad. Celkové náklady jsou počítané za dobu fixace.

3. Scoring pro klid na duši

Pro podpis rezervační smlouvy s realitkou, nebo majitelem potřebujete co nejdříve vědět, zdali hypotéku dostanete. Prvním nezbytným krokem je scoring, tedy prověření všech registrů. My jsme schopni vám zajistit tuto informaci v rozmezí pár minut až 48 hodin. 

4. Kompletace úvěru a odhad

Vybrané řešení rychle zrealizujeme. Dáme dohromady všechny podklady, aby mohla jít vaše hypotéka co nejdříve do schválení. Našim standardem je hypotéka bez poplatků a odhad zdarma. Šetříme vaši kapsu za každé situace. Papírování vás nebude obtěžovat.

5. Čerpání a pojištění

Jakmile máte hypotéku schválenou a podepsanou vše připravíme na co nejrychlejší čerpání. Pomůžeme také se všemi potřebnými pojistkami na nemovitost a pojištění úvěrů. Pokud již máte sjednané pojištění provedeme jeho porovnání s tím, co je na trhu nejlepší.

6. Refinancování hypotéky

Sledujeme po celou dobu fixace vývoj úrokových sazeb. Na základě toho jsme schopni vám v každém okamžiku říci, zdali je pro vás výhodné zůstat u stávající banky, nebo jít jinam. Pohlídáme se výroční fixace a dostatečně dopředu najdeme opět to nejlepší řešení.

Proč řešit hypotéku na družstevní byt s námi?

Vše vám vysvětlíme

Pro nás je důležité, abyste rozuměli všemu, co podepisujete. Mluvíme srozumitelně a každou otázku klidně zodpovíme dvakrát.

Umíme nestandardní případy

Jestli vám někdo tvrdí, že to nejde, proberte to s námi. Máme tolik zkušeností, že řešení určitě najdeme. 

Naše rychlost vás ohromí

Porovnání hypoték dostanete prakticky obratem a realizace proběhne v nekratším možném termínu. 

Ušetříte čas a peníze

Hypotéku na družstevní byt vyřídíme online, nikam nemusíte chodit. Poplatky seřežeme jak pažitku.

Profesionalita nám čouhá z bot

Zachováme chladnou hlavu za každé situace a najdeme řešení vzniklého problému. Chyby neděláme. 

Jsme vždy na vaší straně

Máme oči všude a pohlídáme si všechno, aby to dopadlo na první dobrou. Nic neponecháme náhodě. 

Nejčastější dotazy okolo hypoték na družstevní byt

Co když teprve hledám, můžu mít už peníze připravené?

Ano, říká se tomu tzv. předschválená hypotéka. Normálně uzavřete smlouvu na výši úvěru, úrokovou sazbu, fixaci a splatnost. Pak máte podle podmínek banky 1 až 3 roky na hledání vhodného družstevního bytu. Když byste se v průběhu času rozhodli třeba pro koupi domu, stavbu, nebo rekonstrukci, taky není problém. Účel jde měnit. Předschválenou hypotéku můžete mít i jako 90 LTV. Splatnost se u tohoto typu hypotéky zkracuje o dobu, po kterou můžete hledat byt tzn. 1 až 3 roky.

Proč nejde dát družstevní byt do zástavy

Družstevní byt je ve vlastnictví družstva. Vy jste majitelé družstevního podílu, který má určitou hodnotu, dá se prodat a součástí těchto práv je i právo užívat družstevní byt. Ale nejste vlastníky bytu, dokud jej na vás družstvo nepřevede. A proto pokud chcete někomu prodat (nebo od někoho koupit) družstevní byt, družstvo jako jeho vlastník vám nepodepíše zástavní smlouvy. Kupující má ale hodně možností, jak byt koupit. Například se zástavou jinou nemovitostí, kterou pak jde vyvázat, na předhypotéku, nebo pomocí nezajištěných překlenováků ze stavebka.

Jak najít družstevní byt na katastru

Základním předpokladem je, aby družstvo sepsalo prohlášení vlastníka, což je dokument, kterým rozdělí celý dům na jednotlivé byt. Jakmile je toto prohlášení zapsané na katastru půjde tam najít vámi kupovaný (prodávaný) družstevní byt. Ověřit si jeho zápis je velmi důležité, pokud na jeho koupi chcete využít předhypotéku, protože tuto předhypotéku, jako dočasně nezajištěný úvěr, následně splatíte řádnou hypotékou (až vás zapíše katastr jako nového vlastníka) a k tomu potřebujete mít byt už zapsaný.  

Jak pronajmout družstevní byt

Pokud kupujete družstevní byt na další pronájem jde to. Musíte mít ovšem možnost podnájmu ve své nájemní smlouvě. Dále bude nutné nechat odsouhlasit podobu podnájemní smlouvy samotným družstvem. 

Kdy mě družstvo převede byt do vlastnictví

Obvykle se tak děje především u velkých bytových družstev spravující velké množství bytů v pravidelných intervalech několikrát ročně. Mají k tomuto účelu zpracované vnitřní postupy, kdy např. do konce března a do konce října každého roku sbírají žádosti o převod bytu do osobního vlastnictví. Následně podávají smlouvy na katastr do konce prvního, resp. druhého pololetí. Předpokladem pro převod je samozřejmě uhrazení všech dluhů vč. úvěrů, které na bytě váznou např. v souvislosti se zateplením vašeho domu, či s výměnou oken apod.

Hypotéka na družstevní byt a nejčtenější články

Družstevní byty jsou zajímavou příležitostí a jednou z možností řešení vlastního... Více
Bytové družstvo nejčastěji využije hypotéku při koupi domu od obce, nebo jiného subjektu,... Více
Páni s novinkami se roztrhl pytel. S jednou přišla také Buřinka, která modifikovala svůj... Více

Volejme si, potkejme se. Nezávazně.